Helteinen heinäkuun huipennus – senioreiden nelikenttäottelu Talissa
Osa joukkuetta: Mika Kärkkäinen, Mika Järvinen, Pirjo Halin, Minna Hissa, Minna Keski-Kastari, Maria Penttinen, Henrik Gullman ja Mika Aaltonen.
Torstaina 31.7. käytiin jälleen legendaarinen neljän klubin välinen mittelö, jossa Helsingin Golfklubi, Master Golf Club, Kulloo Golf ja me kytäjäläiset esittelimme taitojamme
Neljä tuttua seuraa otti toisistaan mittaa pistebogey pelissä. Pelimuotona oli tasoituksellinen peli – eli jokaisella oli mahdollisuus loistaa, ainakin teoriassa!
Ja millaisessa säässä pelattiin! Aurinko paahtoi kuin pizzauuni, hiki virtasi kuin putti alamäkeen, ja ilmankosteus muistutti meren läheisyydestä. Talin kenttä oli niin hyvässä kunnossa ja ilmapiiri ystävyysottelussa oli erinomainen. Bunkkerit tulivat monella väylällä peliin mukaan, mutta onneksi tuuri ja taidot (tai ainakin tuuri) pelastivat monen tilanteen.
Joukkuekisassa oli mukana 12 pelaajaa per tiimi, jossa tuli olla molempia sukupuolia vähintään neljä naista ja neljä miestä – tasa-arvoa ja tasoituksia kunnioittaen! Lopputuloksissa laskettiin kahdeksan parhaan pelaajan pisteet, joista vähintään kaksi piti olla naisten aikaansaamia.
Tulokset? No ne vasta tiukkoja olivat!
- HGK otti voiton kirkkaasti 281 pisteellä – kotikenttäetu vai pelkkää taitoa? Ehkä molempia!
- Kytäjä tuli kakkoseksi kuin salama kirkkaalta taivaalta – 255 pistettä ja tiukka taistelu.
- Kulloo jäi niukasti kolmanneksi 254 pisteellä – yhden pisteen erolla, eli melkein!
- Master jäi neljänneksi 250 pisteellä – mutta hei, joku senkin paikan tarvitsi!
Parhaana kytäjäläisenä pelasi Pirjo Halin 36 bp, seuraavilla sijoilla olivat Henrik Gullman ja Mika Aaltonen molemmat tuloksella 35 bp.
Kytäjän hopeajoukkueen muodostivat Maria Penttinen, Jukka Korhonen, Mika Kärkkäinen, Minna Hissa, Reijo Anttila, Minna Keski-Kastari, Pekka kainulainen, Kari Keinänen ja Mika järvinen.
Ilo oli nähdä mukana uusia kytäjäläisiä pelaajia. Tänä kesänä senioreiden peleissä on ollut mukana ennätysmäärä uusia innokkaita golfareita, ja se on tuonut peleihin aivan omanlaistaan säpinää ja iloa.
Kiitos kaikille osallistujille – konkareille, ensikertalaisille ja kaikille siltä väliltä. Te teette näistä tapahtumista juuri niin hienoja kuin ne ovat.
Senioritoimikunta
Tiina